Hi, Will you show me how to solve these two problems step-by-step (#77N)? Tha
ID: 1039277 • Letter: H
Question
Hi,
Will you show me how to solve these two problems step-by-step (#77N)?
Thank you in advance!
a 1s the partial pressure of H2O in the product gases? 74. Methanol, CH OH, is produced industrially by the following reaction: CO(g) + 2H20g) copper catalyst 300 °C, 300 atmCH3 OHg) Assuming that the gases behave as ideal gases, find the ratio of the total volume of the reactants to the final volume. 75. What volume of oxygen at 423.0 K and a pressure of 127.4 kPa is produced by the decomposition of 129.7 gof BaO2 to BaO and O2? 76. A 2.50-L sample of a colorless gas at STP decomposed to give 2.50 L of N2 and 1.25 L of 02 at STP. What is the colorless gas? Ethanol, C2H5OH, is produced industrially from ethylene, C2Ha, by the following sequence of reactions 3C2H4+ 2H2 SO4C2 H5 HSO4 (C2Hs)2 SO4 2 What volume of ethylene at STP is required to produce 1.000 metric ton (1000 kg) of ethanol if the overall yield of ethanol is 90.1%? 2 One molecule of hemoglobin will combine with four molecules of oxygen. If 1.0 g of hemoglobin combines 1.53 mL of oxygen at body temperature (37 °C) and a pressure of 743 torr, what is the molar mass of 1 1 hemoglobin?Explanation / Answer
77. from both equations
3 mol C2H4 = 3 mol C2H5OH
NO of mol of ethanol formed(practical yield) = 1000/46 = 21.74 kmol
NO of mol of ethanol formed(theoretical yield) = 21.74*100/90.1 = 24.13 kmol
no of mol of C2H4 required = 24.13 kmol
1 mol = 22.4 L
volume of C2H4 required = 24.13*10^3*22.4
= 5.4*10^5 L
78
no of mol of o2 combined (n) = PV/RT
= (743/760)*(1.53*10^-3)/(0.0821*310)
= 5.9*10^-5 mol
1 molecule Hemoglobin = 4 molecule O2
1 mol Hemoglobin = 4 mol O2
no of mol of Hemoglobin = (5.9*10^-5)*1/4
= 1.475*10^-5 mol
Molarmass of Hemoglobin = w/n
= 1/(1.475*10^-5)
= 67796.6 g/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.