2.00 grams of Mn is burned in a bomb calorimeter. The water\'s temperature rose
ID: 1036815 • Letter: 2
Question
2.00 grams of Mn is burned in a bomb calorimeter. The water's temperature rose from 20.00 degrees centigrade to 26.73 degrees C. The heat capacity of the calorimeter is 2.500 kJ/oC. What is the enthalpy change (?H) for this reaction?
3Mn(s) + 2O2(g) -> Mn3O4(s) ?H rxn = ?
-43.8 kJ/molrxn
-1387kJ/molrxn
-2.36 x 104kJ/molrxn
-7.01 x 102 kJ/molrxn
-20.9 kJ/molrxn
-602 kJ/molrxn
-1460 kJ/molrxn
-1.71 x 103 kJ/molrxn
-43.8 kJ/molrxn
-1387kJ/molrxn
-2.36 x 104kJ/molrxn
-7.01 x 102 kJ/molrxn
-20.9 kJ/molrxn
-602 kJ/molrxn
-1460 kJ/molrxn
-1.71 x 103 kJ/molrxn
Explanation / Answer
2.00 grams of Mn is burned in a bomb calorimeter. The water's temperature rose from 20.00 degrees centigrade to 26.73 degrees C. The heat capacity of the calorimeter is 2.500 kJ/oC. What is the enthalpy change (?H) for this reaction?
heat added = heat capacity of calorimeter* change in temperature = 2.5*(26.73-20) KJ=16.825 KJ
since there is temperature rise, the reaction is exothemirc and deltaH= -16.825 Kj
moles of Mn= mass/atomic weight =2/55=0.036 mole
enthalpy change/mole =-16.825/0.036=-463 Kj/mole
since there is three moles of Mn, enthalpy change = -463*3= -1388 Kj ( second one is correct)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.