1.) Determine the pH of the solution when 20.00 mL of 0.1563 M aniline hydrochlo
ID: 1036436 • Letter: 1
Question
1.) Determine the pH of the solution when 20.00 mL of 0.1563 M aniline hydrochloride (C6H5NH3+Cl-) is titrated with 15.00 mL of 0.1249 M NaOH. (Ka(aniline)=2.40 x 10-5)2.)Consider the titration of 25.00 mL of 0.4592M HCl which requires 22.74 mL of KOH. Determine the concentration of KOH. 1.) Determine the pH of the solution when 20.00 mL of 0.1563 M aniline hydrochloride (C6H5NH3+Cl-) is titrated with 15.00 mL of 0.1249 M NaOH. (Ka(aniline)=2.40 x 10-5)
2.)Consider the titration of 25.00 mL of 0.4592M HCl which requires 22.74 mL of KOH. Determine the concentration of KOH.
2.)Consider the titration of 25.00 mL of 0.4592M HCl which requires 22.74 mL of KOH. Determine the concentration of KOH.
Explanation / Answer
Answer – 1) We are given, [C6H5NH3+ Cl-] = 0.1563 M , volume = 20.00 mL , [NaOH] = 0.1249 M , volume of NaOH = 15.00 mL
Ka for C6H5NH3+ = 2.40 x10-5
We need to calculate moles of each
Moles of C6H5NH3+ Cl- = 0.1563 M x 0.020 L
= 0.003126 moles
Moles of NaOH = 0.1249 M x 0.015 L
= 0.00187 moles
We know reaction –
C6H5NH3+ + NaOH -----> C6H5NH2 + H2O
0.003126 0.00187 0.00187
So, moles of C6H5NH2 formed is 0.00187
Moles of C6H5NH3+ = 0.003126 – 0.00187 = 0.00125
Total volume = 20.00 +15.00 = 35.00 mL
New molarity –
[C6H5NH3+ ] = 0.00125 moles / 0.035 L = 0.0358 M
[C6H5NH2] = 0.00187 moles / 0.035 L = 0.0535 M
We know Henderson–Hasselbalch equation
pH = pKa + log [C6H5NH2] / [C6H5NH3+]
we are givn Ka for aniline we need to calculate pKa
we know,
pKa = -log Ka
= - log 2.40 x10-5
= 4.62
pH = 4.62 + log 0.0535 / 0.00358
= 4.79
2) We are given, 25.00 mL of 0.4592M HCl and 22.74 mL of KOH
We know neutralization reaction –
HCl + KOH -----> KCl + H2O
We need to calculate moles of HCl first –
Moles of HCl = 0.4592 M x 0.025 L
= 0.01148 moles
form the balanced reaction –
1 moles of HCl = 1 mole so KOH
So, moles of KOH = 0.01148 moles
We are given volume of KOH
We know,
Molarity of KOH = 0.01148 moles / 0.02274 L
= 0.5048 M
the concentration of KOH is 0.5048
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.