3.(30pts) A buffer is prepared by mixing 100 mL of 0.800 M formic acid (HCOOH),
ID: 1036061 • Letter: 3
Question
3.(30pts) A buffer is prepared by mixing 100 mL of 0.800 M formic acid (HCOOH), a monoprotic acid, with 200 mL of 0.100 M sodium formate (NaHCOO). Ks of formic acid 1.7 x 104 at 25°C. (i) What is the pH of this buffer? (ii) If 0.75 mL of 10.0 M HCl is added to this buffer, what is the pH of the resulting solution? 4.(30pts)A scientist wants to make an efficient buffer solution having a pH 3.82. Which one of the following weak acids along with the sodium salt of its conjugate base would probably be best to use: m clorobenzioic acid, Ka 1.04 x 104 , p chlorocinnimic acid, K. 3.89 x 10, 2,5 dihydroxybenzioic acid, Ka- 1.08 x 103, acetoacetic acid, K,- 2.62 x 104. Justify your selectionExplanation / Answer
Ans. #3. Part I:
Total volume after mixing the two solution = 100 mL + 200 mL = 300 mL
# Now, using C1V1 (original solution) = C2V2 (Mixed solution),
[HCOOH] in mixed solution = (0.800 M x 100.0 mL) / 300.0 mL = 0.2667M
[NaHCOO] in mixed solution = (0.100 M x 200.0 mL) / 300.0 mL = 0.0667M
Since 1 mol NaHCOO yields 1 mol HCOO-, the concertation of both these chemical species must be the same.
So, [HCOO-] = 0.0667M
# Using HH equation: pH = pKa + log ([A-] / [AH])
Where, AH = weak acid, A- = Conjugate acid
# pKa = -log Ka = -log 1.7 x 10-4 = 3.77
Putting the value sin above expression-
pH = 3.77 + log (0.0667 / 0.2667) = 3.77 + log 0.250 = 3.77 + (-0.60) = 3.17
# Part II: # Concertation after mixing HCl to the Buffer:
Total volume = 300.0 mL + 0.75 mL = 300.75 mL
Now,
[HCOOH] = (0.800 M x 100.0 mL) / 300.75 mL = 0.2660 M
[HCOO-] = (0.100 M x 200.0 mL) / 300.75 mL = 0.0665 M
[H+] from HCl = (10.0 M x 0.75 mL) / 300.75 mL = 0.02494 M
# The Reaction in the total mixed solution:
Being strong acid, HCl undergoes complete dissociation in aqueous solution. 1 mol H+ from HCl reacts with 1 mol HCOO- to form 1 mol HCOOH.
So,
[A-] neutralized = [H+] from HCl = 0.02494 M
[AH] formed = [A-] neutralized = 0.02494 M
Total [AH] = Initial [AH] + [AH] formed = 0.2660 M + 0.02494 M = 0.29094M
Remaining [A-] at equilibrium = Initial [A-] – [A-] neutralized
= 0.0665 M – 0.02494 M = 0.04156 M
#Using HH equation –
pH = 3.77 + log (0.04156 / 0.29094) = 3.77 + (-0.85) = 2.92
#4. pKa of m-chlorobenzoic acid = -log (1.04 x 10-4) = 3.98
pKa of p-chlorocinnimic acid = -log (3.89 x 10-5) = 4.41
pKa of 2,5-dihydrozybenzoic acid = -log (1.08 x 10-3) = 2.96
pKa of acetoacetic acid = -log (2.62 x 10-4) = 3.58
# A buffer exhibits maximum buffer capacity when the pKa of the weak acid is equal to that of the required pH.
Since the pKa of m-chlorobenzoic acid is closest to the required pH 3.82, it is the most suitable option to make the buffer.
So, the best option is- m-chlorobenzoic acid and its conjugate base.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.