5. What is the [H3O] in a solution formed by dissolving in 1.00 g NH4CI (MM 53.5
ID: 1035860 • Letter: 5
Question
5. What is the [H3O] in a solution formed by dissolving in 1.00 g NH4CI (MM 53.5 g/mol) in 30.0 mL of 3.00 M NHs? Kb(NH3)-1.8 105 A. 2.7 * 109 M B. 5.510-10 C. 1.2 10-10 D. 1.4 1012 6. Which pair of solutes could be used to prepare an aqueous buffer solution with a pH>7? A. HCl and NH4CI Kb(NH3)-1.8 10 B. HF and NaF (Ka(HF) 6.3 10-4) C. NHs and NH4CI Kb(NHs) 1.8 10 D. NaOH and NaCl 7. Which is the best acid for the preparation of a buffer with pH 3.3? A)???, (Ka-4.5x10") B) HNo, C)H103 (Ka-1.7x10") D) HOI (Ka-20x10"1)Explanation / Answer
5. Mass of NH4Cl = 1g.
Molar mass of NH4Cl = 53.5g/mol
Moles of NH4Cl = 1g/53.5g/mol = 0.019mol = 0.02mol
Moles of NH3 = volume*molarity = 3M*0.03L = 0.09mol
Hsing Henderson-Hasslebalch equation-
pOH = pKb + log[conjugate acid]/[base]
Kb = 1.8*10-5
pKb = -logkb = -log(1.8*10-5) = 4.74
pOH = 4.74 + log0.02/0.09
= 4.74 - 0.65
pOH = 4.09
pH = 14 - pOH = 14-4.09 = 9.91
pH = -logH3O+
H3O+ = 10-9.91 = 1.2*10-10
Option C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.