5. Washington Corporation sells a product for $400 per unit. Its market share is
ID: 2472080 • Letter: 5
Question
5. Washington Corporation sells a product for $400 per unit. Its market share is 35 percent of the units
sold. The marketing manager believes that the market share can be increased to 40 percent of the
units sold with a reduction in price to $350. The product is currently earning a profit of $60 per unit.
The president of Washington Corporation believes that his company needs to maintain the same profit
level per unit. The total market for the product has annual sales of 12,500 units.
Required:
a. How many dollars does Washington Corporation currently sell of the product each year?
b. What is the target price per unit?
c. What is the target cost per unit?
Explanation / Answer
Total Market Sales in Units= 12,500 units
Market Share of Washington Corporation= 12,500 x 40%=5,000 units
Selling Price= $400
Profit= $60
Cost = Selling Price- Profit= $400-$60=$360
How many dollars does Washington Corporation currently sell of the product each year?
=5,000 x $400= $2,000,000
What is the target price per unit?
Target Price =$350
What is the target cost per unit?
Target cost =Target Price- Target Profit
$ 350-$60=$290
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.