18. 2HI(g) Ho(g)+1(g) Kc-0.0180 A 5.00 L reaction vessel is filled with 4.00 mol
ID: 1035345 • Letter: 1
Question
18. 2HI(g) Ho(g)+1(g) Kc-0.0180 A 5.00 L reaction vessel is filled with 4.00 moles of HI. How many moles of H2 will be present at equilibrium? A. 0.0139 mol B. 0.134 mol C. 0.0288 mol D. 0.423 mol 19. A student ran the following reaction in the laboratory at 311 K: When she introduced 0.0429 moles of CH4 and 0.0669 moles of CCl4 into a 5.00 L container, she found the equilibrium concentration of CH Cl2 to be 0.00997 M. Calculate the Kc that she obtained from her data. A. 0.866 B. 3.29 C. 0.347 D. 0.0346 e more pageExplanation / Answer
2HI(g) -------------> H2(g) + I2(g)
I 4 0 0
C -2x +x +x
E 4-2x +x +x
Kc = [H2][I2]/[HI]^2
0.018 = x*x/(4-2x)^2
0.018*(4-2x)^2 = x^2
x = 0.423
no of moles H2 = x = 0.423mole
D. 0.423mol >>>>>answer
19.
[CH4] = no of moles/volume = 0.0429/5 = 0.00858M
[CCl4] = no of moles/volume = 0.0669/5 = 0.01338M
CH4(g) + CCl4(g) -----------> 2CH2Cl2
I 0.00858 0.01338 0
C -0.004985 -0.004985 2*0.004985
E 0.003595 0.008395 0.00997
Kc = [CH2Cl2]^2/[CH4][CCl4]
= (0.00997)^2/(0.003595)*(0.008395) = 3.29
B.3.29
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.