A fictional company has been producing propene oxide, compound called m-chlorope
ID: 1033819 • Letter: A
Question
A fictional company has been producing propene oxide, compound called m-chloroperoxybenzoic acid, CH dichloromethane, CH2 Cl2 O3 Cl, which can be abbreviated as mCPBA. The entire reaction takes place in the solvent 96.0% yield The initial propene concentration in the solvent is 21.0 g/L Consider the prices of the following substances. Substance Price per unit Unit $10.97 kg propene dichloromethane $2.12 L MCPBA propene oxide $258.25 kg $5.28 kg Also consider that the cost of waste disposal is $5.00 per kilogram of propene oxide produced. Part A of estimating proft is to consider the the difference between the cost (the total spent on materials and waste disposal) and the earnings (the price at which the product can be sold) Calculate the profit from producing 69.00 kg of propene oxide. Express your answer numerically in dollars using three significant figures. View Available Hint(s)Explanation / Answer
a)
1 mol C3H6 + 1 mol mCPHA ----------------> 1 mol C3H6O
42.08g 172.57g 58.08g
42.08/58.08 172.57/58.08 58.08 /58.08 to produce 1 kg of C3H6O
0.72452 kg C3H6 2.9712 kg mCPHA 1 kg C3H6O
but because the reaction gives only a 96% yield,
we scale up the reactants to get that desired 1 kg of C3H6O
(0.72452 kg ) (100/96) C3H6 & (2.9712 kg) (100/96) mCPHA ----------> 1 kg C3H6O
0.75471 kg C3H6 & 3.095 kg mCPHA ------------> 1 kg C3H6O
costs per kg of C3H6O produced:
(0.75471 kg C3H6) ($10.97 per kg) = $8.279
(3.095 kg mCPHA) ($5.28 per kg) = $16.342
(0.75471 kg C3H6) / (0.0210 kg C3H6 / L dichloromethane) = 35.939 Litres dichloromethane
(35.939 Litres dichloromethane) ($2.12 per L) = $ 76.19
waste disposal is $5.00 per kilogram of propene oxide produced
total cost, disregarding labor,energy, & facility costs:
$8.279 + $16.342 + $ $ 76.19 + $5.00 = $105.81 per kg C3H6O produced
($258.25 / kg C3H6O) - ($105.81 cost per kg) = $152.44 profit /kg
Calculate the profit from producing 67.00kg of propene oxide”
(69.00kg) ($152.44 /kg) = $10518.3
answer : $10518
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.