Date Advanced Equilibrium and Le Chatelier\'s Principle Free Response Question M
ID: 1033123 • Letter: D
Question
Date Advanced Equilibrium and Le Chatelier's Principle Free Response Question Make up and Retake 1. Given the following equilibrium reaction Kp-0.052 at 27.0°C N2H: (g) N2 (g)+H:(g) a. Ir0.30 mol of NaH is placed into an empty 4.00 L flask, what will be the partial pressures of all the gases at equilibrium? atm b. For the same reaction, if the flask was instead charged with 0.60 atm NaHh, 0.60 atm No, and 4.0 of Hh, would the partial pressure increase for any of the gases that we started with afer this misture reached equilibrium? Justify your answer.Explanation / Answer
For the reaction N2H2(g) <------>N2(g)+ H2(g)
Moles of N2H2(n)=0.3, V= volume = 4L. R= gas constant = 0.0821 L.atm/mole.K, T= 27 deg.c= 27+273= 300K
Pressure of N2H4, PN2H2= nRT/V= 0.3*0.0821*300/4=1.85 atm
Q= reaction coefficient = PN2*PH2/PN2H2= 0/1.85=0<K, so the reaction proceeds forward so as to make, Q=K at equilibrium
Let P= drop in pressure of N2O4 to reach equilibrium. Hence at Equilibrium
PN2H2= 1.85-P, PN2=PH2=P
K= PN2*PH2/PN2H2= P2/(1.85-P)=0.052
Solving for P using excel, P=0.0285, so at equilibrium, PN2H4= 1.85-0.0285= 1.565 atm, PN2=PH2=0.0285 atm
2. When PN2H2= 0.6 atm, PN2=0.6 atm, PH2=4
Q= 4*0.6/0.6=4 atm>K, reaction proceeds backward so as to reduce Q.
Let P = rise in pressure of N2H2. So at equilibrium, PN2H2=0.6+P, PN2=0.6-P and PH2=4-P
KP= (0.6-P)*(4-P)/(0.6+P)=0.052, when solved using excel, P=0.5847 atm
So at Equilibrium, PN2=0.6-0.5847= 0.0153 atm, PH2=4-0.5847=3.4153 atm and PN2H2=0.6+0.5847=1.1847 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.