For this problem, identify the limiting reagent and calculate the grams of NaAl(
ID: 1032088 • Letter: F
Question
For this problem, identify the limiting reagent and calculate the grams of NaAl(OH)4obtained in the reaction of 100 grams of Al2O3 with 75 grams of NaOH and 35 grams of water. If 130. grams of NaAl(OH)4 is actually produced, what is the % yield. The equations are not balanced. They were balanced in Exercise B. Use those coefficients to do these calculations.
Al2O3 + NaOH + H2O NaAl(OH)4
What is the limiting reagent? __________________
How many grams of NaAl(OH)4 will be produced? __________________
If 130 grams of NaAl(OH)4 are produced, what is the % yield?
Explanation / Answer
The balanced reaction is given as :
Al2O3 + 2NaOH + 3H2O = 2NaAl(OH)4
Number of moles of Al2O3 = 100 /101.96 = 0.98 mol
Number of moles of NaOH = 75 / 39.997 = 1.875 mol
Number of moles of H2O = 35 / 18.01528 = 1.94 mol
0.98 mol of Al2O3 will require 2 x 0.98 = 1.96 mol of NaOH and 3 x 0.98 = 2.94 mol of H2O , so NaOH and H2O are the limiting reagents.
Now 3 moles of H2O makes 2 moles of NaAl(OH)4
So 1.94 mol will make : (1.94 x 2 ) / 3 = 1.295 mol of NaAl(OH)4
Grams of NaAl(OH)4 produced will be = 1.295 x 118 = 152.8 grams
% yield = ( 130 / 152.8) x 100
= 85 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.