Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are asked to prepare 500. mL of a 0.300 M acetate buffer at pH 4.90 using on

ID: 1030347 • Letter: Y

Question

You are asked to prepare 500. mL of a 0.300 M acetate buffer at pH 4.90 using only pure acetic acid (MW-60.05 g/mol, pKa-4.76), 3.00 M NaOH, and water. Answer the following questions regarding the preparation of the buffer 1. How many grams of acetic acid will you need to prepare the 500 mL buffer? Note that the given concentration of acetate refers to the concentration of all acetate species in solution Number 2. What volume of 3.00 M NaOH must you add to the acetic acid to achieve a buffer with a pH of 4.90 at a final volume of 500 mL? (Ignore activity coefficients.) Number mL 3. Pour the beaker contents into a 500 mL volumetric flask. Rinse the beaker several times and add the rinses to the flask. Swirl the flask to mix the solution. Add water to the mark to make the volume 500 mL. Stopper the flask and invert how many times to ensure complete mixing? 2 O 20

Explanation / Answer

1)

moles of acetic acid = molarity x volume

                                = 0.300 x 0.5

                               = 0.15

mass of acetic acid = moles x molar mass

                              = 0.15 x 60.05

                               = 9.01 g

mass of acetic acid = 9.01 g

total moles

X ( acetic acid ) + Y (sodium acetate) = 0.15

pH = pKa + log (Y / X)

4.90 = 4.76 + log (Y/X)

Y/X = 1.38

X + 1.38 X = 0.15

X = 0.0630

Y = 0.0870

by solving 1 and 2

Y = 0.0870

moles of CH3COONa = moles of NaOH = 0.087

molarity of NaoH = 3M

3 = 0.087 / volume

volume = 0.0290 L

volume of NaOH = 29.0 mL

mixing times = 20

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote