2 At 25°C, it was found 7.83 g of water is d that to prepare a saturated solutio
ID: 1029410 • Letter: 2
Question
2 At 25°C, it was found 7.83 g of water is d that to prepare a saturated solution of KNO, a sa required to dissolve a 3.00 g sample of KNO a. What is the molal solubility of KNO, in water at 25°C? Show your work below. :3.76 .83 T01 10383.149 b. What is the molar solubility of KNO, in water at 20°C? Assume the density is 1.1623 8/ml.2 /m molori Tol lo32 ye moles c. Ifthe described solution is submerged in a 10°C ice bath, would you expect to see any observable changes to the solution? Explain, Solubsh thi kmperat so solubiliy deeaExplanation / Answer
molality or molal solubility =moles of solute/weight of solvent in kg
Molecular mass of KNO3=101.1032g/mol; n=mass of solute /Molecular mass= 3/101.1032=0.029moles
Molality=0.029/0.00783= 3.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.