Show the calculation of the mass percent solute in a solution of 12.6 grams of N
ID: 1026672 • Letter: S
Question
Show the calculation of the mass percent solute in a solution of 12.6 grams of NaNO3 in 450 grams of water.
Show the calculation of the mass percent of solute in a solution made by dissolving 15.9 grams of Ca3(PO4)2 in 350 grams of water.
Show the calculation of the molality of a solution made by dissolving 12.6 grams of NaNO3 in 200 grams of water.
Show the calculation of the molality of a solution made by dissolving 15.9 grams of Ca3(PO4)2 in 400 grams of water.
Show the calculation of the molarity of a solution made by dissolving 12.6 grams of NaNO3 to make 200 ml of solution.
Show the calculation of the molarity of a solution made by dissolving 15.9 grams of Ca3(PO4)2 to make 350 ml of solution.
Show the calculation of the mass of NaNO3 needed to make 450 ml of a 0.356 M solution.
Show the calculation of the mass of Ca3(PO4)2 needed to make 200 ml of a 0.128 M solution.
Show the calculation of the volume of 0.987 M solution which can be prepared using 24.6 grams of NaNO3.
Show the calculation of the volume of 0.238 M solution which can be prepared using 13.4 grams of Ca3(PO4)2.
Explanation / Answer
Ans 1 :
Total mass of solution = 12.6 + 450 = 462.6 grams
So the mass percent = (12.6 / 462.6) x 100
= 2.72 %
Ans 2 :
Total mass of solution = 15.9 + 350 = 365.9 grams
mass percent = (15.9 / 365.9) x 100
= 4.34 %
Ans 3 :L
Number of moles of NaNO3 = 12.6 / molar mass
=12.6 / 84.99
= 0.148 mol
Molality = no. of moles / mass of solvent in kg
= 0.148 / 0.200
= 0.74 m
Ans 4 :
Number of mol of NaNO3 = 15.9 / molar mass of Ca3(PO4)2
= 15.9 / 310.2
= 0.051 mol
Molality = 0.051 / 0.400
= 0.128 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.