Beaker- 85.000 Mass of beaker with 5g copper sulfate pentahydrate-90.000 Mass wi
ID: 1025294 • Letter: B
Question
Beaker- 85.000
Mass of beaker with 5g copper sulfate pentahydrate-90.000
Mass with 30 mlwater- 120.000
Empty test tube- 27.400
After heating precipitate in test tube- 28.993
1. How many moles of copper were in the copper oxide formed? The molar mass of copper (II) sulfate pentahydrate is 249.68 g/mol. For best accuracy, use the mass measurements read using the balance.
2.Calculate the mass of oxygen in the copper oxide. The molar mass of copper is 63.55 g/mol and the molar mass of oxygen is 16.00 g/mol.
3.Calculate the number of moles of oxygen in the copper oxide. The molar mass of oxygen is 16.00 g/mol.
4.Calculate the molar ratio between copper and oxygen.
5.According to the molar ratio, what is the empirical formula of the copper oxide?
Explanation / Answer
Answer:
Mass of Copper (II) sulphate pentahydrate = 90.000 - 85.000 g = 5 g
Molar mass of Copper (II) sulphate pentahydrate = 249.68 g/mol
Moles of Copper (II) sulphate pentahydrate = 5 / 249.68 = 0.02002 moles.
Mass of Copper (II) sulphate = 249.68 - 90 = 159.68 g
Mass of Copper = 63.55 g
Molar Mass of Copper Oxide = 63.55 + 16 = 79.55 g
Mass of Copper Oxide = 28.993 - 27.400 = 1.593 g
Moles of copper oxide formed = 1.593 / 79.55 = 0.02002
Mass of Copper in the Copper Oxide = (63.55/79.55)*1.593 = 1.276 g
Mass of Oxygen in the Copper Oxide = 1.593-1.276 = 0.317 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.