Ammonia has been studied as an alternative \"clean\" fuel for internal combustio
ID: 1025079 • Letter: A
Question
Ammonia has been studied as an alternative "clean" fuel for internal combustion engines, since its reaction with oxygen produces only nitrogen and water vapor, and in the liquid form it is easily transported. An industrial chemist studying this reaction fills a 100. L tank with 5.5 mol of ammonia gas and 23. mol of oxygen gas at 38. °C. He then raises the temperature, and when the mixture has come to equilibrium measures the amount of nitrogen gas to be 1.4 mol Calculate the concentration equilibrium constant for the combustion of ammonia at the final temperature of the mixture. Round your answer to 2 significant digits.Explanation / Answer
the reation is given by
4NH3 (l) + 3 O2 (g) ---> 2N2 (g) + 6H2O (g)
Initially we have NH3 moles = 5.5 , O2 moles = 23 , N2 moles = H2O moles = 0
concentration = moles / volume
Initially [NH3] =5.5 / 100 = 0.055 M , [O2] = 23/100 = 0.23M , [N2] =[H2O] =0
at equilibrium [NH3] = 0.055-4X , [O2] = 0.23-3X , [N2] = 2X , [H2O] = 6X
given N2 equilibrium moles = 1.4 , hence equilibrium [N2] = moles / volume = 1.4 /100 = 0.0014
hence 2X = 0.0014 , X = 0.0007
now [NH3] = ( 0.055- 4(0.0007) = 0.0522 ,
[O2] = 0.23 - 3( 0.0007) = 0.2279 M
[N2] = 0.0014 M
[H2O] = 6 x 0.0007M = 0.0042 M
Kc = [N2]^2 [H2O]^ 6 / [NH3]^4 [O2] ^ 3
= 1.2 x 10^ -13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.