4. For 6.7 g of sodium acetate and 6.7 g of magnesium acetate, calculate a) the
ID: 1024479 • Letter: 4
Question
4. For 6.7 g of sodium acetate and 6.7 g of magnesium acetate, calculate a) the moles of each salt and b) the moles of acetate ion in the sodium acetate and in the magnesium acetate.
5. If 6.7 g of sodium acetate or 6.7 g of magnesium acetate is dissolved in a total volume of 0.200 L of water calculate
a) the molarity of sodium acetate
b) the molarity of magnesium acetate
c) the molarity of acetate ion in each solution 6. How many grams of EDTA tetrahydrate are needed to prepare 0.100 L of a 0.020 M solution?
6. How many grams of EDTA tetrahydrate are needed to prepare 0.100 L of a 0.020 M solution?
Explanation / Answer
Sodium acetate = CH3COONa and Magnesium acetae = (CH3COO)2Mg
(4) (a) Number of moles of sodium acetate = 6.7/82 = 0.082 mol
Number of moles of magnesium acetate = 6.7/142.4 = 0.047mol
(b) Moles of acetate ion in sodium acetate = 0.082
Because each sodium acetate has one mole of acetate ions
moles of acetate ion in magnesium acetate = 2*0.047 = 0.094 mol
because each magnesium acetate has two moles of actate ions.
(5.) (a) Molarity = number of moles / volume of solution
molarity of sodium acetate = 0.082/0.200 = 0.41M
(b) Molarity of magnesium acetate = 0.047/0.200 = 0.235 M
(c) Molarity of acetate in sodium acetate = 0.41M
and molarity of acetate in magnesium acetate = 2*0.235 = 0.47 M
(6) Molarity = Number of moles / volume of solution
0.020 = n / 0.100
n = 0.002 mol
But number of moles = mass / molar mass
0.002 = mass / 452
mass = 0.904 g. of EDTA tetrahydrate are needed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.