You need to make 45 mM potassium phosphate buffer at pH 7.50. In your lab you se
ID: 1024325 • Letter: Y
Question
You need to make 45 mM potassium phosphate buffer at pH 7.50. In your lab you see chemical containers labeled "potassium phosphate, monobasic" (KH_2PO_4) and "potassium phosphate, dibasic" (K_2HPO_4). How many moles of each should you dissolve to make 1.0 L of buffer at the correct pH? (use the book's pKa values for phosphate: 2.14, 6.86, and 12.4) pH=pKa + log (A^-/HA) 7.50=6.86+log(A^-/HA) 7.50-6.86=log(A^-/HA) 0.64-log(A^-/HA) 10^0.64=(A^-/HA) 4.37=(A^-/HA) 4.37(HA)=(A^-/HA)(HA) 4.37HA=A^- 45mM*0.001=0.045M 4.37HA=0.045M HA=0.0084M 0.045M-0.0084M=0.0366=|0.037M KH_2PO_4=0.0084M KH_2PO_4=0.037M What is the pH of a buffer that has 0.140 moles HF (pK_a = 3.15) and 0.071 moles KF in 1.00 L of solution when 0.020 moles of HCI is added?Explanation / Answer
we know that
for buffers
pH = pKa + log [conjugate base / acid]
in this case
acid is KH2P04
conjugate base is K2HP04
also
H2P04- ----> H+ + HP042- pKa = 6.86
given
pH = 7.5
so
7.5 = 6.86 + log [K2HP04 / KH2P04]
log [K2HP04 / KH2P04] = 7.5 - 6.86
log [K2HP04 / KH2P04] = 0.64
log [K2HP04 / KH2P04] = 10^0.64
[K2HP04 / KH2P04] = 4.36516
[K2HP04] = 4.36516 [KH2P04]
now
given that
total phosphate concentration = 45 x 10-3 M
here
total phosphate concentration = [KH2P04] + [K2HP04]
so
[KH2P04] + [K2HP04] = 45 x 10-3
[KH2P04] + 4.36516 [KH2P04] = 45 x 10-3
5.36516 [KH2P04] = 45 x 10-3
[KH2P04] = 8.39 x 10-3 M
[K2HP04] = 4.36516 x 8.39 x 10-3
[K2HP04] = 0.0366 M
now
we know that
moles = concentration x volume (L)
given
volume = 1 L
so
moles of KH2P04 = 8.39 x 10-3 x 1 = 8.39 x 10-3
moles of K2HP04 = 0.0366 x 1 = 0.0366
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.