This means that if you Know the moles of A, you can calculate the moles of A_2B
ID: 1023852 • Letter: T
Question
This means that if you Know the moles of A, you can calculate the moles of A_2B produced by constructing a conversion factor and moles A_2B product = (moles A) times 1 mol A_2 B/2 mol A Likewise, if you know the moles of B, you can calculate the moles of A_2 B produced by constructing a conversion factor and using the moles A_2B produced = (moles B) times 1 mol A_2 B/1 mol B Consider the following balanced reaction between hydrogen and nitrogen to form ammonia: 3H_2 (g) + N_2(g) rightarrow 2NH_3(g) How many moles of NH_3 can be produced from 24.0 mol of H_2 and excess N_2? Express the number of moles to three significant figures.Explanation / Answer
part A
N2(g) + 3H2(g) ----> 2 NH3(g)
no of mol of H2 = 24 mol
no of mol of N2 = excess
from equation
1 mol N2 = 3 mol H2 = 2 mol NH3
No of mol NH3 produced = 24*2/3 = 16 mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.