Hydrogen and carbon dioxide react at a high temperature to give water and carbon
ID: 1021547 • Letter: H
Question
Hydrogen and carbon dioxide react at a high temperature to give water and carbon monoxide.
H2(g)+CO2(g)=H2O(g)+CO(g)
(a)Laboratory measurements at 986 degrees Celsius show that there are 0.11 mol each of CO2 at equilibrium in a 1.0L container. Calculate the equilibrium constant for the reaction at 986 degrees Celsius.
(b)Suppose 0.050 mol each of H2 and CO2 are placed in a 2.0L container. When equilibrium is achieved at 986 degrees Celsius, what amounts of CO(g) and H2O(g), in moles, would be present? Use the value Kc from part (a).
Explanation / Answer
H2(g)+CO2(g)=H2O(g)+CO(g)
[H2O] = 0.11M
[CO] = 0.11M
[H2] = 0.087M
[CO2] = 0.087M
Kc = [H2O][CO]/[H2][CO2]
= 0.11*0.11/0.087*0.087 = 1.59
b. H2(g)+CO2(g)=H2O(g)+CO(g)
I 0.05 0.05 0 0
C -x -x +x +x
E 0.05-x 0.05-x +x +x
[H2] = no of moles/volume in L = 0.05-x/2
[CO2] = no of moles/volume in L = 0.05-x/2
[H2O] = no of moles/volume in L = x/2
[CO] = no of moles/volume in L = x/2
Kc = [H2O][CO]/[H2][CO2]
1.59 = x*x/(0.05-x)(0.05-x)
1.26 = x/0.05-x
1.26(0.05-x) = x
x =0.027
[CO] = Molarity * volume in L
= 0.027*2 = 0.054 moles
[H2O] = Molarity * volume in L
= 0.027*2 = 0.054 moles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.