The standard reduction potential for the half-reaction: is +0.15 V. Consider dat
ID: 1021166 • Letter: T
Question
The standard reduction potential for the half-reaction: is +0.15 V. Consider data from the table of standard reduction potentials for common half-reactions, in your text. For a galvanic cell under standard conditions, which of the following anodic half reactions would produce, at the cathode a spontaneous reduction of Sn^4+ to Sn^2+ but not Sn^2+ to Sn. Ni rightarrow Ni^2+ + 2e^- Fe rightarrow Fe^3+ + 3e^- H_2 rightarrow 2H^+ + 2e^- Pb + SO_4^2- rightarrow PbSO_4 + 2e^- H_2 + 20H^- rightarrow 2H_2O + 2e^- Fe rightarrow Fe^2+ + 2e^-Explanation / Answer
the standard reduction potentials are
Sn+2 + 2e- ----> Sn ----> Eo = -0.14 V
Ni+2 + 2e- ---> Ni ----> Eo = -0.26 V
Fe+3 + 3e- ---> Fe -----> Eo = -0.04 V
2H+ + 2e- ---> H2 ------> Eo = 0 V
Fe+2 + 2e- ---> Fe ----> Eo = -0.44 V
PbS04 + 2e- ----> Pb + S042- ----> Eo = -0.36 V
2H20 + 2e- ---> H2 + 2OH- ----> Eo = -0.83 V
now
we know that
for a cell reaction to be spontaneous
Eo cell > 0
now
Eo cell = Eo cathode - Eo anode
1) in this case the given cathode reaction is
Sn+4 + 2e- ---> Sn+2 ----> Eo = 0.15
now
Eo cell = Eo cathode - Eo anode > 0
0.15 - Eo anode > 0
Eo anode < 0.15
so
to make the cathodic reaction of Sn+4 ---> Sn+2 spontaneous
the anode shoule have Eo < 0.15 V
2)
now
the cathodic reaction is
Sn+2 + 2e- ----> Sn -----> Eo = -0.14 V
now
in this case , given that
the reaction should not be spontaneous
so
Eo cell = Eo cathode - Eo anode < 0
-0.14 - Eo anode < 0
-Eo anode < 0.14
Eo anode > -0.14
now
from the given list
the anodes that satisfy the above condition are
H2 ---> 2H+ + 2e-
Fe ---> Fe+3 + 3e-
So
the given conditions are true for two of the given anodes
H2 ---> 2H+ + 2e-
Fe ---> Fe+3 + 3e-
the rest does not satisfy the given conditions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.