A 2.900×102 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by d
ID: 1020509 • Letter: A
Question
A 2.900×102 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.2 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.
Part A Calculate the molality of the salt solution. Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Part B Calculate the mole fraction of salt in this solution. Express the mole fraction to four significant figures.
Part C Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass. Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Part D Calculate the concentration of the salt solution in parts per million. Express your answer as an integer to four significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
part A
m = M*1000/(D*1000 - M*MWT)
m = molality = ?
M = molarity = 0.29 M
D = density = 0.9982 g/ml
Mwt of solute (NaCl) = 58.5 g/mol
m = (0.29*1000)/(0.9982*1000 - 0.29*58.5) = 0.2955 m
part B
mole fraction of salt = no of mol of salt/total no of mol
no of mol of salt = M*V = 0.29*1 = 0.29 mol
no of mol of water = wt/mwt = (999.2*0.9982)/18 = 55.41 mol
mole fraction of salt = 0.29/(55.41+0.29) = 0.005206
part C
percent by mass = wt of solute / wt of solution*100
wt of solute (NaCl) = 0.29*58.5 = 16.965 grams
wt of solution = 16.965+997.4 = 1014.4 grams
% bymass = 16.965/1014.4*100 = 1.672%
part D
PPM = WT of solute /wt of solution*10^6
= (16.965/1014.4)*10^6
= 1.672*10^4 ppm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.