Barium sulfate, BaSO_4, is used in medical imaging of the gastrointestinal tract
ID: 1019302 • Letter: B
Question
Barium sulfate, BaSO_4, is used in medical imaging of the gastrointestinal tract because it is opaque to X rays. A barium sulfate solution, sometimes called a cocktail, is ingested by the patient, whose stomach and intestines can then be visualized via X-ray imaging. If a patient ingests 240 mL of a saturated barium sulfate solution, how much toxic Ba^2+ ion has the patient consumed? The solubility product K_sp of BaSO_4 is 1.10 times 10^-10. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part B There are some data that suggest that zinc lozenges can significantly shorten the duration of a cold. If the solubility of zinc acetate, Zn(CH_3COO)_2, is 43.0 g/L, what is the solubility product K_sp of this compound? Express your answer numerically.Explanation / Answer
A.
We must identify the amoun ot MASS of Ba+2 ions, this can be done with stoichiometric relationships using the solubility constant
By definition
BaSO4(s) <-> Ba+2(aq) + SO4-2(aq)
Note that ratio is 1:1
and the Ksp (equloibrium constant)
Ksp = [Ba+2][SO4-2]
and form experimental data Ksp = 1.1*10^-10
then
Assume that "S" is the solubliity of BaSO4
then, by stoichiometry (1:1 ratio)
[Ba+2] = S
[SO4-2] = S
then
Ksp = S*S
1.1*10^-10 = S*S
S^2 = 1.1*10^-10
S = sqrt(1.1*10^-10 ) = 0.00001048808 or 1.048*10^-5
since S = [Ba+2] also
then
[Ba+2] = 1.048*10^-5 M
we need mass so...
M = mol/V
mol = MV
V = 240 mL = 0.24 L
mol = (1.048*10^-5)(0.240) = 0.0000025152 mol of Ba+2
we need to change to mass so
mass = mol*MW
MW of Ba = 137.327 g/mol
mass = 0.0000025152*137.327
mass = 0.00034540487 g of Ba+2
if we need mg so, multiply by 1000
mass = 0.00034540487*1000 = 0.34540487 mg of Ba+2
B.
Assume that
Zn(CH3COO)2 (s) <--> Zn+2(aq)+ 2CH3COO-(aq)
then, the equilibrium definition is given as:
Ksp = [Zn+2][CH3COO-]^2
recall that solids has activity of 1, therefre they must not be included in euqilibirum expression
Ksp = [Zn+2][CH3COO-]^2
Assume that, due to stoichioemtry
Zn(CH3COO)2 = Zn+2(aq) = 2CH3COO-(aq)
If Zn+2 = S
CH3COO- = 2S
then
Ksp = (S)*(2S)^2
Ksp = (S)(4S^2) = 4*S^3
Ksp = 4*S^3
we need to get S in mol per liter so
43 g/L --> mol/L
change grams of Zinc acetate to mol of Zinc acetate
MW Zn(CH3COO)2 = 183.48 g/mol
then
1 mol = 183.48 g
x mol = 43 g
mol = 43/183.48 = 0.23435796 mol of zinc acetate
since we have this per liter, no need to modify volume
S = 0.23435796 mol/L
now
Ksp = 4*S^3
Ksp = 4*(0.23435796)^3 = 0.05148
Ksp = 5.15*10^-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.