The graph above shows the heating curve of water. Use this graph to answer the f
ID: 1017255 • Letter: T
Question
The graph above shows the heating curve of water. Use this graph to answer the following question.
How much heat is required to change 17 g of ice at -8.00oC (Celsius) to 17 g of steam at 109.0oC?
For your answer, enter the value of q.
spec. heat of H2O = 4.184 J/goC
spec. heat of ice = 2.087 J/goC
spec. heat of steam = 1.996 J/goC
Heat of Fusion = 6.02 kJ/mol
Heat of Vaporization = 40.7 kJ/mol
1 mol of water = 18.0g
Explanation / Answer
K (s) + 1/2 Cl2 (g) KCl (s) H =-436 kJ
K (s) K (g) H1 = 90.1 kJ
K (g) K+ (g) + e- H2 = 419 kJ
1/2 Cl2 (g) Cl (g) H3 = 122 kJ
Cl (g) + e- Cl- (g) H4 =-349 kJ
K+ (g) + Cl- (g) ---------> KCl(s) H5 = lattice energy
According to Hess law
H = H1 + H2 + H3+ H4 + H5
-436 = 90.1+419 +122-349 + H5
H5 = -718.1 Kj
Lattice energy of KCl is -718.1KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.