39: An open-ended mercury manometer is used to measure the pressure exerted by a
ID: 1016942 • Letter: 3
Question
39: An open-ended mercury manometer is used to measure the pressure exerted by a trapped gas as shown in the figure. Atmospheric pressure is 750. mmHg. What is the pressure (in mmHg or torr) of the trapped gas if h =3 cm?
40: What volume (in mL) of 12 M HCI solution is required to prepare exactly 500. mL of a 0.38 M HCI solution?
50: When a 80 g sample of an alloy at 100.0 oC is dropped into 90.0 g of water at 22.1 oC, the final temperature is 34.0 oC. What is the specific heat of the alloy? (The specific heat of water is 4.184 J/(goC).)
53: When 193 J of energy are added to a sample of gallium that is initially at 25.0 oC, the temperature rises to 40.0 oC. What is the volume of the sample in cubic centimeter? Gallium, Ga specific hear 0.372 J(g^-1)(C^-1) Density 5.904 (g)(cm^-3)
Explanation / Answer
39)
given
height (h) = 3 cm
we know that
1 cm = 10 mm
so
h = 3 x 10
h = 30 mm
now
pressure by the gas = atomospheric pressure + height
pressure by the gas = 750 + 30
pressure by the gas = 780 mm
so
the pressure of the trapped gas is 780 mm
40)
we know that
for dilution
M1V1 = M2V2
given
initial concentration (M1) = 12
initial volumem (V1) = ???
final concentration (M2) = 0.38
final volume (V2) = 500 ml
so
12 x V1 = 0.38 x 500
V1 = 15.8333 ml
si
15.833 ml of 12 M HCl is required
50)
we know that
heat = mass x specific heat x temp change
so
heat gained by water = 90 x 4.184 x ( 34 - 22.1)
heat gained by water = 4481.064 J
now
we know that
heat lost by hot body = heat gained by cold body
in this case
heat lost by alloy = heat gained by water
so
heat lost by alloy = 4481.064 J
now
heat = mass x specific heat x temp change
so
80 x specific heat x ( 100-34) = 4481.064
specific heat of alloy = 0.8487
so
the specific heat of the alloy is 0.8487 J/g C
53)
now
heat = mass x specific heat x temp change
using given values
we get
193 = mass x 0.372 x ( 40-25)
193 = mass x 0.372 x 15
mass = 34.5878 g
now
we know that
volume = mass / density
given
density = 5.904
so
volume = 34.5878/5.904
volume = 5.8584
so
the volume of the sample is 5.8584 cm3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.