PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS! What concentrations of acetic acid (pKa 4.76) and a
ID: 1016035 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS!
What concentrations of acetic acid (pKa 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.20 M buffer solution at pH 4.6? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1. Rearrange the Henderson equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), CA VIHA 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid. That is, there are 0.69 molecules Step 1: The ratio of base to acid is 0.69. of acetate for each molecule of acetic acid. Step 2: The mole fraction of acetate is 0.41, and the concentration of acetate is 0.082. Step 3: Calculate the concentration of acetic acid. Number acetic acid OExplanation / Answer
[BASE]/[ACID] = 0.69
(acetate/aceticacid) = 0.69
from ratio
[aceticacid] = acetate/0.69
= 0.082/0.69
= 0.119 M
step 1
pH = pka + log(A-/HA)
5 = 4.76+ logx
x = [A-]/[HA] = 1.74
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.