How many grams of dichloromethane result from reaction of 1.05 kg of methane if
ID: 1015886 • Letter: H
Question
How many grams of dichloromethane result from reaction of 1.05 kg of methane if the yield is 42.7 % ? CH4Methane(g)+2Cl2Chlorine(g)CH2Cl2Dichloromethane(l)+2HCl(g) 1.15 g H2 is allowed to react with 9.98 g N2, producing 1.59 g NH3. Part A What is the theoretical yield in grams for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part Part B What is the percent yield for this reaction under the given conditions? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
CH4(g)+2Cl2(g)CH2Cl2(l)+2HCl(g)
from reaction,
1 mol CH4 = 2 mol Cl2 = 1 mol CH2Cl2
no of mol CH4 = 1.05*10^3/16 = 65.625 mol
theoretical yield of CH2Cl2 = 65.625*85 = 5578.125 grams
if 42.7% yield
mass of CH2Cl2 Produced = 5578.125*42.7/100 = 2381.86 grams
1.15 g H2 is allowed to react with 9.98 g N2, producing 1.59 g NH3
part A
no of mol of H2 = 1.15/2 = 0.575 mol
no of mol of N2 = 9.98/28 = 0.356 mol
limiting reagent is H2
theeoretical yield of NH3 = 0.575*(2/3)*17 = 6.517 grams
part B
percent yield = 1.59/6.517*100 = 24.4 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.