Sarah was volunteering in a local shelter. Her job was to boil the water needed
ID: 1015351 • Letter: S
Question
Sarah was volunteering in a local shelter. Her job was to boil the water needed to wash the dishes at a temperature that would kill most germs. The boiling point of water is 100 degree C. Sarah has a 30 quart pot that is nearly full of water. The mass of 30 quarts of water(28 L) would be approximately 2800 grams. If Sarah heats the water from 20 degree C to the boiling point of water, how much heat has sue added to the water? SMC of water = 1.00 cal/g-C degree. Q = mC Delta T. A. 224.000 calories B. 35 calories C. 0.029 calories D. 2880 caloriesExplanation / Answer
heat required (q) = mcDT
m= mass of water = 2800 grams
c = specificheat of water = 1 cal/g.c
DT = 100-20 = 80 C
q = 2800*1*80
= 224,000 calories
answer: A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.