10.)A sample of gas has a mass of 0.545 g . Its volume is 117 mL at a temperatur
ID: 1014170 • Letter: 1
Question
10.)A sample of gas has a mass of 0.545 g . Its volume is 117 mL at a temperature of 84 ?C and a pressure of 736 mmHg . Find the molar mass of the gas.
Correct Calculate the root mean square velocity and kinetic energy of CO, CO2, and SO3 at 304 K Part D Calculate the kinetic energy of CO at 304 K Ea 3.78 J/mol Submit My Answers Give Up ncorrect: Try Again; 4 attempts remaining Part E Calculate the kinetic energy of CO2 at 304 K. Eavg- Submit My Answers Give Up Part Calculate the kinetic energy of SO: at 304 K Calculate the kinetic energy of SO at 304 K Eavg= 3.79 3.79 Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
10)
we know that
for gases
PV = nRT
given
pressure (P) = 736 / 760 atm
volume (V) = 117 ml = 0.117 L
R = 0.0821
Temperature (T) = 84 + 273 K = 357 C
so
( 736/760) x 0.117 = n x 0.0821 x 357
n = 3.8658 x 10-3
so
moles of gas = 3.8658 x 10-3
now
moles = mass / molar mass
given
mass of gas = 0.545 g
so
3.8658 x 10-3 = 0.545 / molar mass
molar mass = 140.98
so
the molar mass of the gas is 140.98
Part D)
we know that
avergae kinetic energy per moles is given by
K.E avg = 1.5 RT
given
temperature = 304 K
so
K.E avg = 1.5 x 8.314 x 304
K.E avg = 3791 J/mol
so
the kinetic energy of CO at 304 K is 3791 J/mol
Part E)
K.E avg = 1.5 RT
so
similarly
the kinetic energy of CO2 at 304 K is 3791 J/mol
Part F)
K.E avg = 1.5 RT
so
similarly
the kinetic energy of S03 at 304 K is 3791 J/mol
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.