The mitochondria in our cells, through the process of cellular respiration, conv
ID: 1014135 • Letter: T
Question
The mitochondria in our cells, through the process of cellular respiration, convert glucose to the high energy molecule ATP. This combustion reaction also produces the benign waste products water and carbon dioxide. If only 3, 000 grams of oxygen are available, how much glucose would combust? Step 1- Balance equation - (Already done for you!) C_6H_12O_6 rightarrow ATP + 6CO_2 + 6H_2O Step 2- Grams-to-Moles of Known Step 3- Ratio-for moles unknown Step 4- Moles-to-Grams of unknown B) Stoichiometry II: This is volume-volume, so it should be one step! Nitrogen monoxide (NO) combines with oxygen to form nitrogen dioxide (NO_2). 2 NO)_(g) + O_2(g) rightarrow 2NO_2(g) If 15 liters of oxygen are used, what is the volume of nitrogen dioxide that will be produced?Explanation / Answer
2)
step 1:
C6H12O6 + 6O2 -----> ATP + 6CO2 + 6H2O
step 2 :
grams to moles
3000 g of O2 = 3000 g / 32 g/mol = 93.75 moles of oxygen.
step 3 :
1 : 6 of glucose to Oxygen
or 1/6 : 1
Therefore 93.75 / 6 = 15.625 moles of oxygen
step : 4
15.625 moles * 180.1559 g/moles = 2814.94 g of glucose or 2.82 kg of glucose
3) Acc to ideal gaseous law
V1/n1 = V2/n2
V1 = 15 Ltr, n1 = 1 mole, V2 = ? , n2 = 2
V2 = (15 Ltr / 1 mol)*2 mol = 30 Ltr of NO2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.