The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.17 pF. What is t
ID: 1551493 • Letter: T
Question
The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.17 pF. What is the inductance of a coil connected to this capacitor if the oscillation frequency of the L-C circuit is 1.54 MHz, corresponding to one end of the AM radio broadcast band, when the capacitor is set to its minimum capacitance? The frequency at the other end of the broadcast band is 0.547 MHz. What is the maximum capacitance of the capacitor if the oscillation frequency is adjustable over the range of the broadcast band?Explanation / Answer
The natrural frequency of an LC circuit is
f = 1/( 2· ·(L·C) )
So:
f_max = 1/( 2· ·(L·C_min) )
<=>
L = 1/( (2··f_max)² ·C_min)
= 1/( (2· · 1.67×10Hz)² · 4.17×10¹² F)
= 2.21×10³H
= 2.21×10mH
and
f_min = 1/( 2· ·(L·C_max) )
<=>
C_max = 1/( (2··f_max)² ·L)
= 1/( (2· · 0.534×10Hz)² · 2.21×10³H)
= 4.03×10¹¹F
= 40.3pF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.