How many grams of each product result from the following reactions, and how many
ID: 1010864 • Letter: H
Question
How many grams of each product result from the following reactions, and how many grams of which reactant is left over?
Part A
( 1.4 g NaCl)+( 3.1 g AgNO3)(xgAgCl)+(ygNaNO3)
AgNO3 = limiting reactant
Part B
Enter your answers numerically separated by commas. Express your answer using two significant figures.
mNaCl,mAgCl,mNaNO3 = ?
Note: I got .35, 2.6, 1.5 - apparently 2.6 is correct, but .35 and 1.5 are incorrect but theyre very close. It seems to be a significant figures rule but I cant figure out what Im doing wrong ive calculated it several times
Explanation / Answer
( 1.4 g NaCl)+( 3.1 g AgNO3)(xgAgCl)+(ygNaNO3)
As per balanced equation one mole of NaCl will react with one mole of AgNO3 to give one mole of each product
The mole of NaCl present = Mass / Molar mass = 1.4 / 58.5 = 0.0239
Moles of AgNO3 = Mass / Molar mass = 3.1 / 169.87 = 0.0182
so limiting reagent is AgNO3
Moles of NaCl left after reaction = 0.0239 - 0.0182 = 0.0057
Mass of NaCl left = Moles X molar mass = 0.0057 X 58.5 = 0.333
Moles of each product formed = 0.0182
Mass of AgCl formed = Moles X molar mass = 0.0182 X 143.32 = 2.61 grams
Mass of NaNO3 = Moles X molar mass = 0.0182 X 85 = 1.55 grams
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.