PLEASE ANSWER ALL ACCURATELY 1.) Compute the molality of each of the following a
ID: 1008321 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER ALL ACCURATELY
1.) Compute the molality of each of the following
a. 0.55 mol solute; 0.350 kg solvent. Express your answer using two significant figures.
b. 0.922 mol solute; 0.250 kg solvent .Express your answer using three significant figures.
c. 0.010 mol solute; 25.1 g solvent .Express your answer using two significant figures.
2.)A 125 mL sample of an 9.5 M NaCl solution is diluted to 2.0 L . What volume of the diluted solution contains 10.8 g of NaCl? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
1) A. Molality = no. of moles of solute/ mass of solvent in kg
Molality = 0.55/0.350 = 1.57 molal
b. molality= 0.922/0.25 = 3.7 molal
c, mollaity = 0.010/(25.1/1000) = 0.4 molal
2) M1V1=M2V2
M1*2000 = 9.5*125
M1 = 0.59M
Molar mass NaCl=58.44g/mol
Mass NaCl in 1,000mL of solution = 58.44*0.59 = 34.7g
Volume that contains 10.8g = 10.8/34.7*1000 = 437.24mL
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.