The radiant energy incident on the earth\'s surface on j sunny day is roughly 90
ID: 1007974 • Letter: T
Question
The radiant energy incident on the earth's surface on j sunny day is roughly 900.0 W/m-. Collecting and focusing sunlight and using the focused beam to heat a fund costs of fossil -fuel combustion becomes an increasingly attractive alternative. Suppose a house is to be designed that will have, cculat.no forced .,,r central heat.no unit. and solar energy is conventional furnace to be used on cloudy days). area of the solar collector plates' Assume 30.0% of the radiant -energy incident on the plates is used to heat the air. click if you would like to show work for this question.Explanation / Answer
mass of air flown per minute, m = 1500.0 m3 x (1225 g/m3) = 1837500 g
Heat energy required to change temperature from 25 DegC to 60 DegC
Q = mxsxdT = 1837500 g x (1.01 J/g.DegC) x (60 - 25) DegC
=> Q = 64955625 J / min
Hence energy required to be transferred per second, P = Q / t(s) = 64955625 J / 60 sec = 1082594 W
power supplied per m2 of the plate with 30.0 % efficiency
= (900 W/m2) x 30/100 = 270 W/m2
Hence total area of plate required
= 1082594 W / 270 W/m2 = 4010 m2 (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.