Suppose 0.562 grams of graphite is combusted in a calorimeter at 25 degreee C an
ID: 1006820 • Letter: S
Question
Suppose 0.562 grams of graphite is combusted in a calorimeter at 25 degreee C and 0.5 atm pressure. The temperature of the calorimeter rises from 25 degreee C to 27.5 degreee C. If the heat capacity of the calorimeter is 20.7 J/degreee C, what is the heat of reaction? Express sour answer as a thermochemical equation (ie., write the balanced chemical equation). If 42.6 grams of Zn reacts in 75.0 ml of a 1.75 M solution of HCl at 25 degreee C and 0.852 atm according to the following equation: Zn (s) + 2 HCl rightarrow ZnCl_2(aq) + H_2 (g); Delta H = -153.7 kJ/mol Calculate q, w and Delta U for the reaction (1 atm = 101.325 KPa; 1 kJ = 1 kP * L; energy units are Joules).Explanation / Answer
1. c(S) + o2 ----> CO2(g)
q = cp*DT
= 20.7*(27.5-25) = 51.75 joule
no of mol of C = 0.562/12 = 0.0468 mol
DHrxn = 51.75*10^-3/0.0468 = 1.1 kj/mol
2. from the given data,
No of mol of Zn = 42.6/65.38 = 0.6515 mol
No of mol of HCl = 75/1000*1.75 = 0.13125 mol
limiting reactant = HCl
No of mol of ZnCl2 produced = 0.13125/2 = 0.0656 mol
q = 0.0656*153.7 = 10.08 kj
No of mol of H2 GAS PRODUCED = 0.0656 mol
volume of H2gas = nRT/P = (0.0656*0.0821*298)/0.852 = 1.88 l
DH = DU+PDV
0.852 atm = 86.3289 kpa
10.08 = X+86.3289*1.88
X = DU = -152.22 Kj
W = -PDV = -86.3289*1.88 = -162.3 Kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.