Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4- The mass of an aluminum boat is 4.9682 g. The mass of an aluminum boat and mi

ID: 1005523 • Letter: 4

Question

4- The mass of an aluminum boat is 4.9682 g. The mass of an aluminum boat and mixture of boat and a mixture of and, NaCl, and (NH4)2CO3 is 6.5172 g.After sablimation of (NH4)2CO3, the mass of the boat and mixture is 6.1532 g. Water is added to the mixture and the resulting solution is filtered. After rhe sand is dried, the mass of the sand is 0.7648 g. After evaporation of the filtrate , the mass of salt is 0.4024 g. Calculate the % of sand, % of NaCl, and the % of (NH4)2CO3 in the mixture (show all calculations). Do these precentages add to 100%? if not, provide an explanation 4- The mass of an aluminum boat is 4.9682 g. The mass of an aluminum boat and mixture of boat and a mixture of and, NaCl, and (NH4)2CO3 is 6.5172 g.After sablimation of (NH4)2CO3, the mass of the boat and mixture is 6.1532 g. Water is added to the mixture and the resulting solution is filtered. After rhe sand is dried, the mass of the sand is 0.7648 g. After evaporation of the filtrate , the mass of salt is 0.4024 g. Calculate the % of sand, % of NaCl, and the % of (NH4)2CO3 in the mixture (show all calculations). Do these precentages add to 100%? if not, provide an explanation

Explanation / Answer

mass of mixture = 6.5172 - 4.9682 = 1.549 g
mass of (NH4)2CO3 = 6.5172 - 6.1532 = 0.364 g
percentage of (NH4)2CO3 = 0.364/1.549 * 100 = 23.499%
mass of sand = 0.7648 g
percentage of sand = 0.7648/1.549 * 100 = 49.373%
pecentage of NaCl = 0.4024/1.549 * 100 = 25.97%
total percentage = 23.499 + 49.373 + 25.9 = 98.772 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote