What are the respective concentrations (m) of mg^2+ and c_2H_3 O_2 by dissolving
ID: 1005358 • Letter: W
Question
What are the respective concentrations (m) of mg^2+ and c_2H_3 O_2 by dissolving 0.600 mol mg 2 in water and diluting to 135 mL? 0.444 and 0.889 0.0(44 and 0.0689 0..889 and 0.444 0.444 and 0.444 4.44 and 8.89 A 0.100 M solution of_will contain the highest concentration of potassium ions. potassium phosphate potassium hydrogen carbonate Q potassium hypochlorite potassium iodide potassium oxide Which solution contains the largest number of moles of chloride ions? 10.0 mL of 0500 M BaCl_2 4.00 mL of 1.000 MNaCI 750 mL of 0500 M FcC1_3 25.00 mL of 0.400 M KC1 30.00 mL of 0.100 M CaCl_2 What volume (mL) of a concentrated solution of magnesium chloride (9.00 M) must be diluted to 350. mL to make a 2.75 M solution of magnesium chloride? mL to make a 0580 M solution of sodium hydroxide?Explanation / Answer
49) when magnesium acetate dissolves in water it gives one mole og Mg+2 & 2 moles of acetate ion i.e, the concentration of acetate ions in the given solution is twice that of magnesium ions.
concentration of Mg+2 = 0.6 *1000 / 135 = 4.44 mole/lit
simillarly the concentration of acetate ion = 4.44 * 2 = 8.88 ~ 8.89 mole/lit
53) Whwn potassium phosphate dissolves in water it produce maximum of 3 potassium ions. So the correct answer is potassium phosphate (K3PO4)
54) on calucilatinfg the concentration of chloride ion in each option the solution with 7.5ml of 0.5M of FeCl3 has a maximum number of moles of 0.1125 (0.5*7.5/1000)
55) As per the formula M1V1=M2V2
V1 * 9 = 2.75 * 350
V1=106.9 ml ~ 107 ml
56) As per the formula M1V1=M2V2
6 * V1 = 200 * 0.88
V1 = 29.3 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.