Suppose 5 ml of 1.5 M ethylene diamine is added to 50 mlof 0.15 M Ni 2+ solution
ID: 1004655 • Letter: S
Question
Suppose 5 ml of 1.5 M ethylene diamine is added to 50 mlof 0.15 M Ni2+ solution in an identical calorimeter used in this experiment. The temperature rose 1.10o. Using the value for c of solution and C of the calorimeter, calculate H for the formartion of the ethylenediamine bonds in kJ/mol. Suppose 5 ml of 1.5 M ethylene diamine is added to 50 mlof 0.15 M Ni2+ solution in an identical calorimeter used in this experiment. The temperature rose 1.10o. Using the value for c of solution and C of the calorimeter, calculate H for the formartion of the ethylenediamine bonds in kJ/mol.Explanation / Answer
Q = mct
Assume density = 1g/dm3
1 ml = 1 dm3
m = 50+5 = 55g
Q = (55)(c)(1.1) = 60.5 x c
H = Q/No.of moles
No of moles = C x V
No of moles of ethylene diamine = 1.5 x 5 = 7.5 moles
No of moles of Ni2+ = 50 x 0.15 = 7.5 moles
Total number of moles = 7.5 + 7.5 = 15 moles
Therefore,
H = 60.5 x c / 15 = 4.0333c J/mol
= 4.0333 x c x 10-3 KJ/mol
Substitute c value, then final answer can be obtained.
(since c value is not given in the question )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.