Suppose 2 kg of water at 300 kPa has a specific volume of = 0 : 5m^3/kg. As a re
ID: 1861292 • Letter: S
Question
Suppose 2 kg of water at 300 kPa has a specific volume of = 0 : 5m^3/kg. As a result of heating at constant pressure the temperature rises to 700 C. What is the initial temperature and initial internal energy? What is the change in the volume of the system and the change in the internal energy of the system? Suppose 2 kg of water at 300 kPa has a specific volume of = 0 : 5m^3/kg. As a result of heating at constant pressure the temperature rises to 700 C. What is the initial temperature and initial internal energy? What is the change in the volume of the system and the change in the internal energy of the system?Explanation / Answer
Change in heat = Change in internal energy +work done
dQ = dU + P(dV)
hence
dU=580
dV=(810-580)/150000= 1.53 * 10^-3 m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.