A) What volume is occupied by 2.24 grams of nitrogen gas at a pressure of 1450 t
ID: 1004200 • Letter: A
Question
A) What volume is occupied by 2.24 grams of nitrogen gas at a pressure of 1450 torr and a temperature of -10 °C?
B) A balloon is inflated to a volume of 3.34 L at sea level, where the pressure is 1.00 atm and the temperature is 18 °C. Suppose the balloon is released and rises to a point where the pressure is 575 torr. What is the temperature if the new volume of the balloon is 3.00 L at a pressure of 575 torr?
C)What is the volume of 0.00325 moles of oxygen gas at STP?
D)Draw the Lewis structure for XeCl4 & indicate the number of valence electrons
-what is the molecular geometry for XeCl4?
Explanation / Answer
A) V = nRT/P = (2.24/28)*0.0821*263.15/1.91 = 0.9 L
B) P1V1/T1 = P2V2/T2
3.34*760/291.15 = 575*3/T2
T2 = 197.85 K = 75.3 c
C) At STP 1 mol occupies 22.4 L
so that,
Volume of O2 = 0.00325*22.4 = 0.0728 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.