A) A balloon is inflated to a volume of 400 mL at a pressure of 1.62 atm and a t
ID: 1004199 • Letter: A
Question
A) A balloon is inflated to a volume of 400 mL at a pressure of 1.62 atm and a temperature of 30 °C. How many moles of gas are in the balloon?
B)Describe the molecular geometry for NF3 (name the geometrical shape formed)
C)A bicycle tire is inflated to a pressure of 85 psi inside a warm garage at a temperature of 23 °C. What will the pressure of the tire be if the bike is taken outside on a cold winter day where the temperature is -30 °C?
D)Draw all resonance structures for NO3- & show calculation for valence electrons
-What are the resonance structures attempting to convey about the actual structure of the molecule? That is, why draw more than one Lewis structure for the same molecule?
Explanation / Answer
A)
Ideal gas equation: PV = nRT
P is pressure
V is volume
n is number of moles
R is constant (0.0821 atm L/mol K)
T is temperature
Given:
V = 400 mL = 0.400 L
P = 1.62 atm
T = 30 oC = (30 + 273) K = 303 K
n = PV/RT = (1.62 atm*0.400 L)/(0.0821 atm L/mol K * 303K) = 0.0260 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.