A 60,000 L tank truck of methyl amine in water (nominally 40%) is suspected of h
ID: 1003002 • Letter: A
Question
A 60,000 L tank truck of methyl amine in water (nominally 40%) is suspected of having Jesse Pinkman stealing some of the solution and replacing the solution with water. A sample of 5.58 mL of the solution from the truck has a mass of 5.492 g.
a) what is the density of the solution in kg/m3?
b) methyl amine (CNH5) is a base that can react with one proton (H+ (aq) to form CNH6+ (aq). A sample of 5.58 mL requires 36.79 mL of 1.202 M HCl to reach the equivalence point.
i. write the equation for the acid base reaction
ii. What is the molarity of the methyl amine
iii. What is the % by mass of the methylamine in the sample?
c) Did Jesse steal some solution and replace it with water ? If so, approximately how much total solution?
Explanation / Answer
a) Density of the solution = mass / volume = 5.492/5.58 = 0.9842 g/mL
Density = 0.9842 * 10^-3 kg/10^-6m^3 = 984.2 kg/m^3
b) i)CH3NH2 + HCl ------> CH3NH3+ + Cl-
ii)M1V1 = M2V2 M1 * 5.58 = 1.202 * 36.79
Molarity of methyl amine M1 = 7.925 M
iii)mass of the methyl amine solution m 7.925 = (m/31)*(1000/5.58)
m = 1.3709 g
mass percentage = 1.3709/5.492 * 100 = 24.962 %
volume of methyl amine in solution = 40 *60000/100 = 24000 L
volume of solution after stealing = 24.962 * 60000/100 = 14977.2 L
Stealing amount of Methyl amine solution = 24000 - 14977.2 = 9022.8 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.