The bonding in iron (III) nitrite is a. Ionic only b. Covalent only c. Ionic and
ID: 1001245 • Letter: T
Question
The bonding in iron (III) nitrite is a. Ionic only b. Covalent only c. Ionic and covalent d. Metallic and covalent e. Ionic and metallic For question 13-15 consider the chemical reaction that occurs when 50 g of dinitrogen tetroxide [N_2O_4 92.02 g/mol) reacts with 47.5 f of hydrazine (N_2H_4 32.06 g/mol) to produce nitrogen gas and water. 13. If the reaction produces 30 g of nitrogen gas, what is the percent yield of this reaction? a. 16.9 % b. 31.3 % C. 48.2% d. 65.7% 14) How many moles of excess reagent are left over after the reaction has run to completion if the percent yield of the reaction was 100%? a. 0.39 b. 0.94 c. 1.09 d. 1.48 15) If the reaction is run at STP and the yield is 54% what is the maximum volume of N_2 formed (in liters)? a. 19.7 liters b. 21.5 liters c. 36.5 liters d. 39.8 litersExplanation / Answer
12) d) metallic and covalent
13)
we can see that
moles = mass / molar mass
so
moles of N204 taken = 50 / 92.02 = 0.54336
moles of N2H4 taken = 47.5 / 32.06 = 1.4816
now
consider the given reaction
N204 + 2N2H4 ---> 3N2 + 4H20
we can see that
moles of N2H4 required = 2 x moles of N204 taken
so
moles of N2H4 required = 2 x 0.54336
moles of N2H4 required = 1.08672
but
1.4816 moles of N2H4 is present
so
N2H4 is in excess and N204 is the limiting reagent
now
moles of N2 produced = 3 x moles of N204 reacted
moles of N2 produced = 3 x 0.54336
moles of N2 produced = 1.63008
now
mass of N2 produced = moles x molar mass
mass of N2 produced = 1.63008 x 28
mass of N2 produced = 45.64224
now
% yield = actual x 100 / theoretical
% yield = 30 x 100 / 45.64224
% yield= 65.7
so
the answer is option d) 65.7 %
14)
excess moles of N2H4 = 1.4816 - 1.08672
excess moles of N2H4 = 0.39488
so
the answer is a) 0.39
15)
% yield = actual x 100 / theoretical
54 = actual x 100 / 45.64224
actual = 24.6468 grams N2
moles = mass / molar mass
moles of N2 = 24.6468 / 28 = 0.88
now
PV = nRT
so
1 x V = 0.88 x 0.0821 x 273
V = 19.73 L
so
the answer is a) 19.7 liters
16)
given
density = 19.3 grams / cm3
we know that
1 gram = 10-9 nanogram (ng)
and
1 cm3 = 10-6 m3
so
density = 19.3 x 10-9 / 10-6
density = 19.3 x 10-9 x 10^6 ng / m3
so
the answer is option b)
17)
d) 4 electrons should be added
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.