Analysis of a hydrate of iron (iii) chloride revealed that in a 10.00 g sample o
ID: 999983 • Letter: A
Question
Analysis of a hydrate of iron (iii) chloride revealed that in a 10.00 g sample of a hydrate, 6.00 g is anhydrous iron(iii) chloride and 4.00 g is water. Determine the formula and name of a hydrate. Analysis of a hydrate of iron (iii) chloride revealed that in a 10.00 g sample of a hydrate, 6.00 g is anhydrous iron(iii) chloride and 4.00 g is water. Determine the formula and name of a hydrate. Analysis of a hydrate of iron (iii) chloride revealed that in a 10.00 g sample of a hydrate, 6.00 g is anhydrous iron(iii) chloride and 4.00 g is water. Determine the formula and name of a hydrate.Explanation / Answer
FeCl3 .XH2O = consider the formula of hydrate
mass of hydrate = 10g
mass of anhydrous FeCl3 = 6g
mass of water in hydrate = 10g - 6g = 4 grams of water
- convert the mass of anhydrate to moles: 6g / 162.204 g/mol = 0.0369 mol
- convert the mass of water to moles: 4g / 18g/mol = 0.222 mol
find the mole H2O to mole Fecl3 ratio: 0.222/0.0369 = 6
6moles of H20 is present with one mole anhydrous Fecl3 in hydrate form
so formula of hydrate : FeCl3 .6H2O
Iron (III) Chloride Hexahydrate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.