Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How many carbon atoms are in 1 carat diamond? Diamond is pure carbon and one car

ID: 998992 • Letter: H

Question

How many carbon atoms are in 1 carat diamond? Diamond is pure carbon and one carat is exactly 0.2 g. How many moles of H_2 can be theoretically produced from 4 mol of Fe and 5 mol of H_2O? The chemical reaction is: 3Fe + 4H_20 rightarrow Fe_30_4 + 4H_2. How much of the initial products is left? How many millilitres (ml) of 0.75 M NaOH (sodium hydroxide) is needed to completely react with 50 ml of 0.3 M H2SO4 (sulfuric acid)? H_2S0_4 + 2NaOH rightarrow Na_2S0_4 + 2H_20 How much gram sodium salt (Na_2S0_4) is produced?

Explanation / Answer

1) For any element, 1 mole of atoms weigh its atomic weight in gram.

1 mole = 6.023 x 1023 atoms

Atomic weight of carbon is 12, That means 1 mole of carbon atoms weigh 12g.

Thereore, number of atoms in 12g carbon = 6.023 x 1023
number of atoms in 0.2 g ------- ?

=0.2 x 6.023 x 1023 /12

= 0.1003 x 1023

2) 3Fe + 4H2O --------> Fe3O4 + 4H2

3 4 4 moles (accordind to the reaction)

4 5 ?

If 4 moles of Fe is consider the required water

(Iron) 3 ----------- 4 (water)

4 ---------- ?

= 4 x4 /3

= 5.33 moles of water required

But in the question given only 5 moles.

3Fe + 4H2O --------> Fe3O4 + 4H2

3 4 moles (accordind to the reaction)

? 5

= 5 x 3 / 4

= 3.75 moles of Iron required.

Unreacted Iron = 4 - 3.75 ( 4 moles given in the question).

= 0.25 mole.

Note: In the reaction Fe is the limiting factor of the reaction.

Produced H2 :

3Fe + 4H2O --------> Fe3O4 + 4H2

3 4 moles (accordind to the reaction)

3.75 ?

= 3.75 x 4 / 3

= 15 / 3

= 5 moles.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote