6 When 26.0 mL of HNO 3 is titrated with 22.0 mL of 0.150 N NaOH, what is the no
ID: 998587 • Letter: 6
Question
6 When 26.0 mL of HNO3 is titrated with 22.0 mL of 0.150 N NaOH, what is the normalityof the HNO3?
_______________N HNO3
7. 45.0 mL of alcohol is mixed with water to make 250. mL of solution. What is the %(v/v) alcohol?
_______________%(v/v)alcohol
8. A patient is given 500. mL of a 3.50%(w/v)MgCl2 solution. How many g of MgCl2 were given?
____________g MgCl2
. When 26.0 mL of HNO3 is titrated with 22.0 mL of 0.150 N NaOH, what is the normality
9. What is the concentration after 55.0 mL of 12.0 M HCl is diluted to 500.0 mL?
______________M HCl
10. What is the Ka of a weak acid where 0.725 M ionizes 4.2% in water?
_______________Ka
Explanation / Answer
6 )
N1 V1 = N2 V2
26 x N1 = 0.150 x 22
N1 = 0.127 N
0.127 N HNO3
7) 45.0 mL of alcohol is mixed with water to make 250. mL of solution. What is the %(v/v) alcohol?
%(v/v)alcohol = (45 x 100 / 250)
= 18 %
8.)
3.50 g -----------------------> 100 mL
x g ------------------------> 500 mL
x = 3.50 x 500 / 100
x = 17.5 g
MgCl2 mass = 17.5 g
9. )
55 x 12.0 = 500 x M
M = 1.32 M
HCl molarity = 1.32 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.