A. What is the mass of a carbon monoxide molecule ? _________grams B.What is the
ID: 998273 • Letter: A
Question
A. What is the mass of a carbon monoxide molecule ?
_________grams
B.What is the mass of a nitrogen trifluoride molecule ?
___________ grams
C.1. How many ATOMS of sulfur are present in 5.71 grams of sulfur tetrafluoride ? ______atoms of sulfur .
2. How many GRAMS of fluorine are present in 1.11×1022 molecules of sulfur tetrafluoride ? _________grams of fluorine .
D.1. How many ATOMS of nitrogen are present in 6.79 grams of nitrogen dioxide ? ______________atoms of nitrogen .
2. How many GRAMS of oxygen are present in 3.54×1022 molecules of nitrogen dioxide ? _____________grams of oxygen .
Explanation / Answer
A:- A & B. Mass of a carbon monoxide molecule is C => 12 grams + O => 16 grams => CO => 28 grams / mole.
C.1. Molar mass of SF4 = 108.07 g/mole => has 1 mole of Sulfur atoms i.e. 6.022*10^23 Sulfur atoms
5.71 grams of SF4 has = 5.71*.022*10^23 / 108.07 = 3.182*10^22 Sulfur atoms.
2. One mole of SF4 has 76.005 grams of Fluorine, where as 1.11*10^22 molecules of SF4 means its 0.0184 moles.
0.0184 moles of SF4 has = 0.0184*76.005/1 = 1.398 grams of Fluorine.
D.1. Molar mass of NO2 = 46.0055 g/mole, one moles has 6.022*10^23 Nitrogen atoms, where as, 6.79 grams of NO2 = 6.79/46.0055 = 0.14759 moles of NO2.
0.14759 moles NO2 has = 0.14759*6.022*10^23 = 8.89*10^22 Nitrogen atoms.
2. One mole of NO2 has 32.0 grams of oxygen, where as, 3.54*10^22 molecules of NO2 has => 6.022*10^23/3.54*10^22 = 0.05878 moles NO2 has = 0.05878*32.0 = 1.88 grams of oxygen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.