Assume a certain adult requires 236 mL of pure oxygen per minute. Assume inhaled
ID: 997640 • Letter: A
Question
Assume a certain adult requires 236 mL of pure oxygen per minute. Assume inhaled air contains 20.0 percent oxygen by volume and exhaled air is 16.0 percent. (Also, assume that the volume of inhaled air is equal to that of the exhaled air.) Calculate the total volume (in liters) of pure oxygen gas (O_2) the adult breathes in a day. Enter your answer in scientific notation. In a city with heavy traffic, assume the air contains 1.92 times 10^-6 L of carbon monoxide (a poisonous gas) per liter. Calculate the daily intake of carbon monoxide in liters by the person.Explanation / Answer
Inhaled air = 20%
Exhaled air = 16%
Adults breathing air = 20-16 = 4% per minute
Adults required air =236 mL per minute (According to the question)
= 236 x 4 / 100
= 9.44 mL / min
1 day = 24 h
1 h = 60 min
per day
= 24 x 60 min
= 1440 min
1 minute --------------- 9.44 mL
1440 min -------------- ?
= 1440 x 9.44
= 13593.6 mL
= 13.593 x 103 mL
1 litre = 103 mL
= 13.593 L
= 0.1359 x 102 L
Part-2:
CO volume in air = 1.92 x10-6 L per litre of air
Daily intake CO = ?
1 L -------------------- 1.92 x 10-6
13.593 L ---------- ?
= 13.593 x 1.92 x 10-6
= 26.098 x 10-6 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.