Density = Mass/Volume Avogadro Number: 6.023 times 10^25 q = mC delta T PV = nRT
ID: 997603 • Letter: D
Question
Density = Mass/Volume Avogadro Number: 6.023 times 10^25 q = mC delta T PV = nRT P_A = x_A P_A = x_1P_1 + x_2P_2 +.... u = sqrt(3RT)/M c = lambda v c = 3 times 10^4 m s^-1 Analysis shows the presence of 203 mu g of cholesterol in a sample of blood. How many grams of cholesterol are present in this blood sample? (1 mu g = 1 times 10 g) 2.03 times 10 g 2.03 times 10 g 2.03 times 10 g 2.03 times 10 g What is the volume of 25.0 g of an oil if its density is 0.843 g/mL? 29.7 mL 21.1 mL 15.2 mL 38.4 mL 211 mL The following are properties of sodium metal. Which would be consider a chemical property of sodium metal? Sodium is a silvery-white metal Sodium has a melting point of 98degree C Sodium has a density equal to 0.968 g/mL Sodium metal is drawn into a magnetic field. Sodium reacts with water violently to produce hydrogen gas. Which of the following volume measurements is the least precise measurement? 1.0 mL 2.018 mL 2.02 mL 2.022 mL 3 mL Choose the best answer to the math problem (with the proper number of significance digits and rounded correctly). (12.3432 - 8.84) times 22.48 = ?? 78.751936 78.75 78.76 78.8 78.752 Which subatomic particles listed below are considered charged? i) neutron ii) proton iii) electron i) only i) and ii) i) and iii) ii) and iii) All of the above Which symbol listed below describes a particle with 15 protons, 16 neutron, and 16 electrons?^31_15 P^+^31_15 P^31_15 P^-^31_15 Si none of theseExplanation / Answer
1)
mass of cholesterol = 203 ug
now
1 ug = 10-6 g
so
mass of cholesterol = 203 x 10-6 g
mass of cholesterol = 2.03 x 10-4 g
so
the answer is b) 2.03 x 10-4 g
2)
we know that
volume = mass / density
so
volume = 25 / 0.843
volume = 29.656 ml
so
volume of the oil is a) 29.7 ml
3)
e) sodium reacts with water violently to produce hydrogen gas
4)
e) 3 ml
5)
(12.3432 - 8.84) x 22.48 = 78.751936
now round off it to least precise number of 12.3432 and 8.84 and 22.48
so
the answer is c) 78.76
6)
neutron is neutral
proton is +ve charge
electron is -ve charge
so
proton and electron are considered charged
so
the answer is d) ii and iii
7)
we know that
atomic number = number of protons = 15
we know that
element with atomic number 15 is phosphorus
now
mass number = number of protons + mass of neutrons
mass number = 15 + 16 = 31
mass number = 31
now
charge = number of protons - number of electrons
charge = 15 - 16 = -1
so
the answer is option C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.