The following table provides some information on carbon dioxide solubility in wa
ID: 995996 • Letter: T
Question
The following table provides some information on carbon dioxide solubility in water.
1,What pressure is required to achieve a CO2 concentration of 8.60×102 M at 20C?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
2,At 1 atm, how many moles of CO2 are released by raising the temperature of 1 liter of water from 20C to 25C?
Express your answer to four decimal places and include the appropriate units.
C(mol/L) P
(atm) k
(mol/Latm) T
(C) 3.80×102 1.00 20.0 8.60×102 20.0 1.00 3.40×102 25.0
Explanation / Answer
1)
according to henry law
C = P x k
now
at 20 C
3.8 x 10-2 = 1 x k
k = 3.8 x 10-2
now
C = 8.6 x 10-2
so
8.6 x 10-2 = P x 3.8 x 10-2
P = 2.263
so
pressure required is 2.263 atm
2)
at 25 C
C = P x k
C = 1 x 3.4 x 10-2
C = 3.4 x 10-2 mo1/L
given
1 L of water
so
At 20 C and 1 atm
moles of C02 = concentration x volume
moles of C02 = 3.8 x 10-2 x 1
moles of C02 = 3.8 x 10-2
now
at 25 C and 1 atm
moles of C02 = 3.4 x 10-2 x 1
moles of C02 = 3.4 x 10-2
now
moles of C02 released = moles at 20 C - moles at 25 C
moles of C02 released = ( 3.8 x 10-2) - ( 3.4 x 10-2)
moles of C02 released = 4 x 10-3
so
moles of C02 released = 0.004
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.