Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. Calculate the theoretical number of moles of O2 there would be if the hydroge

ID: 994652 • Letter: 6

Question

6. Calculate the theoretical number of moles of O2 there would be if the hydrogen peroxide were
100% when mixed with yeast solution.

Theoretical moles of O2 = H2O2 volume x H2O2 density x mol H2O2/ g H2O2   x 1 mol O2/ 2 mol H2O2

To use the above equation, calculate the following:

H2O2 volume is the volume (mL) of hydrogen peroxide used: Volume = 5 mL
H2O2
H2O2 density is known: Density = 1.02 g/mL


Molar mass of H2 O2 = g H2O2/1 mol H2O2

Molar mass of H2 O2 reciprocal =   

Gas Laws
Now you have all of the information needed to solve the equation for the theoretical moles of O2.
All you need to do is fill in the blanks and do the calculations.

Theoretical moles of O2 =

x x x   

Theoretical moles of O2 = mol


7. Find the percent hydrogen peroxide.

% H2O2 =

Actual moles O2 Theoretical moles O2

x 100% = %

Explanation / Answer

the equation is 2H2O2 -> 2H2O + O2    nO2 formed = nH2O2  and in the experiment was use 5ml of H2O2

D =m/V D = 1.02g/ml m = DxV =) 5mlx1.02g/ml = 5.1g of H2O2 nH2O2 = 5.1g/34g/mol =) nH2O2 = 0.15mol

  nO2 formed = nH2O2   nO2 = 0.15mol of O2

using the equation for ideal gas we have PV = nRT V = 5x10-3l P = 1atm R = 0.082atm l / k mol T = 298K

n = PV/RT = 1atm 5x10-3l / (0.082atm l / k mol 298K) =) n = 2.05x10-4 mol

7) need more information because if the 5ml of H2O2  are pure when it reacction all it becone in O2 in this case

% of H2O2 = 0 and in case than the H2O2 we can calculate the % but have not information about of mass formed mol or other thing than can be usefull for know the %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote